VyZUMBujte si postavičku jako ze žurnálu

Když v devadesátých letech věhlasný kolumbijský fitness trenér Alberto „Beto“ Perez doslova omylem přišel s aerobním cvičením v rytmu divokých latinskoamerických tanců, jistě neměl ani potuchy, jakou rychlostí se jeho nápad chytne ve světě. Dnes je již zumba pojem, který zná snad každý. Kdo se alespoň trochu o cvičení zajímá či během sledování živých přenosů na stránkách bet365 občas zaslechne, kam že to míří jeho drahá polovička, tomu jistě není toto velmi populární cvičení cizí. V doslovném překladu ZUMBA znamená „hýbej se rychle jako včela“. Je tedy nasnadě, že pokud budeme aktivní jako včeličky, časem se svou pílí i my dopracujeme k vysněné postavě bez nezdravých diet a s úsměvem na rtu.

Nespornou výhodou zumby je, že nezáleží na tom, jestli jste muž či žena, mladý – stará, trénovaný sportovec, úplný začátečník, hubený či baculka nebo jaké je vaše taneční nadání. Zumba je pro všechny a svou nepopsatelnou energií a pozitivním myšlením vás zahltí od hlavy až k patě. Bude vás bavit od samého začátku do konce a vy hned po první lekci budete tělocvičnu opouštět s blaženým pocitem, skvělou náladou a vědomím, že jste pro své tělo udělali maximum.

Jak včelí tanec působí na naše tukové buňky a kondici? Jedná se o intervalový = přerušovaný kardio trénink (intermittent training), kdy se pravidelně střídají rychlé a pomalé skladby, mezi nimiž jsou vkládány velmi krátké přestávky k občerstvení. Tímto velmi účinně pálíme nevzhledné špíčky a efektivně formujeme postavu k dokonalosti. Před každou 60minutovou lekcí je podstatné se řádně zahřát, abychom nepřišli k nechtěnému úrazu. V lehkém aerobním warm-upu se připravíme po fyzické i psychické stránce na nadcházející taneční párty plnou salsy, merengue, reggaetonu, cha-chy, tanga, břišních tanců a mnoho dalšího, která nám okamžitě vlije krev do žil. Choreografii se každý učí za pochodu, snadné kroky není třeba zdlouhavě vysvětlovat, jde se rovnou na věc. Na samém konci hodiny pak tepovou frekvenci zklidníme tzv. cool downem a poté se důkladně protáhneme.

Během cvičení jste schopni spálit až okolo 500 kcal! Záleží samozřejmě na vaší trénovanosti, nicméně v zumbě nehledejte nijaké rozčlenění dle úrovně zdatnosti. Jedná se o tzv. open class, neboli otevřenou hodinu, na které zumboví velmistři vlní svými boky vedle naprostého začátečníka. V každé písni se pak nenápadně zaměřujeme na jednotlivé partie těla, čímž dokonale rozhýbeme a posílíme celé tělo. Na sexy zadek nejlépe zabírá zapojení širokých dřepů, kdy jsou nohy od sebe více než na šíři ramen. Na krásné, pevné poprsí jsou velmi dobré činky či jiné závaží, kterými pohybujeme z upažení před sebe. Také povislá stehna dostanou zabrat, a to skrz výpady do stran a vpřed v zumba tanečcích.

Během cvičení nezapomínejte na vzpřímený postoj, rovná záda a zaťaté břišní svalstvo. Sami uvidíte, jak se vaše kondička postupně zlepší, cifra na váze pomalu ale jistě klesne. To se odrazí také na vašem psychickém stavu (krom toho se při zumbě a tanci jako takovém vyplavují hormony štěstí, endorfiny) – budete oplývat úsměvem a dobrou náladou. Nesmíte ale zapomínat na pravidelnost. Ke štíhlé postavě stačí provozovat zumbu 2-3x do týdne a občas ji prokládat různými posilovacími cviky.

Zumba je jako droga. Kdokoli ji pozná, neumí s ní přestat. Pokud byste rádi poznali i něco jiného ze světa zumby, není problém. Počínaje vodním zpracováním (aqua zumba), přes specializované hodiny pro obézní, po porodu či dokonce vozíčkáře, pro každého jsou dveře zumby otevřené.

Tags:

No comments yet.

Přidejte komentář